BQ25100YFP
Features of BQ25100YFP
- Adjustable thresholds for termination and pre-charge
- Dynamic input voltage power management
- ISET short detection and OUT short-circuit prevention
- 10 hour fixed safety timer
- 1% accuracy in charge voltage
- 10% accuracy in charge current
- Green products without Sb or Br
- Recharge
– 10 percent charge current accuracy
– Supports 10 mA to 250 mA charge current applications.
– Supports a 1-mA charge termination current minimum
-Maximum 75 nA Ultra Low Battery Output Leakage Current
- Adjustable Pre-charge and Termination Threshold
- 4.35V with bq25100H/01H and 4.30V with bq25100A for high voltage chemistry support
Application of BQ25100YFP
- Fitness Equipment
- A smart watch
- Headsets with Bluetooth?
- Low-Power Portable Electronics
3397 in stock