Manufacturer Product Number : 3386P-1-502
Description :TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description š 5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet š3386-1-502
500 in stock
Specifications of 3386P-1-502
- Single Turn / Cermet / Industrial / Sealed
- Available on tape and reel
- Available with a knob for finger adjustment
- Available with an extended shaft
- Available with a cross-slot rotor
- Top and side adjust kinds (most common are F, P, H, W, and X)
- RoHS compliant* version is available.
Physical Characteristics of? 3386P-1-502
- Mechanical Angle – 310 ? nom.
- Torque – 5.0 oz-in. max.
- Stop Strength – 15.0 oz -in. min.
- Terminals – Solder able pins
- Weight – 0.03 oz.
- Flammability – U.L. 94V-0
- Standard Packaging – 50 pcs. per tube
- Wiper – 50 % (Actual TR) ?10 %
- Adjustment Tool – H-90
MAECENAS IACULIS
ADIPISCING CONVALLIS BULUM
- Vestibulum penatibus nunc dui adipiscing convallis bulum parturient suspendisse.
- Abitur parturient praesent lectus quam a natoque adipiscing a vestibulum hendre.
- Diam parturient dictumst parturient scelerisque nibh lectus.
Related products
Bourns 3006P 1K 102 Ohms Trimpot Trimmer Potentiometer (Pack of 5)
- 5 terminal styles in multiturn or cermet or??industrial or??sealed
- Packaging in tape and reel is available.
- Chevron seal design
- Styles RJ24 per MIL-R-22097 and RJR24 per High-Rel Mil-R-39035 are listed on the QPL.
- The available mounting hardware is of H-117P
- Available in a RoHS-compliant* variant.
Bourns 3296W 20K 203 Ohms Trimpot Trimmer Potentiometer (Pack of 5)
- the Chevron seal is the design
Bourns 3296W 50K 503 Ohms Trimpot Trimmer Potentiometer (Pack of 5)
Bourns 3386P 1k 102 Ohm Trimpot Trimmer Potentiometer (Pack of 5)
- Available on tape and reel
- Torque - 5.0 oz-in. max.
- Terminals - Solder able pins
- Weight - 0.03 oz.
- Flammability - U.L. 94V-0
- Adjustment Tool - H-90
Bourns 3386P-20k-203 Ohms Trimpot Trimmer Potentiometer (Pack of 5)
- Flammability - U.L. 94V-0